Kdy investovat do technologie?

20/04/2024

Kdy investovat?

Zákazníci se nás často, při jednání ptají, kdy je nejlepší investovat do solární elektrárny nebo do tepelného čerpadla.
Pokud klesají ceny elektřiny, zákazníci nemají chuť investovat do technologií, které zajišťují výrobu elektřiny a tepla levněji než je nákup energie z fosilních paliv. Navozuje to pocit, že cena v budoucnu nebude „až zas tak vysoká“.
Myslíme si, že právě v tomto období, kdy cena klasické elektřiny je nízká je praktické uskutečnit investici a technologii pořídit.
Cena elektřiny kolísá, ale v průběhu let neustále roste, je nejvhodnější pořídit si technologií nebo investovat do technologie, která v budoucnu ušetří spoustu peněz a ochrání životní prostředí.

Co nás vede k tomuto doporučení:

1, technologie jsou levnější, než když se nakupují při růstu cen elektřiny

2, jsou rychlejší termíny dodání a instalace

3, kupovat technologie, které ušetří náklady na elektřinu v objektu v momentě, kdy začnou růst ceny elektřiny je již pozdě, protože se zvyšují ceny technologie a prodlužují lhůty dodání, čímž se prodlužuje i návratnost investice.

Výhody investice:

Cena za vlastní vyrobenou elektřiny s baterií se pohybuje od 1,3 Kč / kWh. Není třeba platit poplatky za distribuci, životnost technologie je cca. 25 – 30 let, tepelné čerpadlo nebo solární elektrárna zvyšuje hodnotu nemovitosti, obecně tento typ technologie snižuje uhlíkovou stopu a dopad na životní prostředí. Velice rychle snižuje účty za elektřinu, což je pocit k nezaplacení:-).