Sdílené dobré zkušenosti pomáhají i s fotovoltaikou

V posledních měsících se „soláry“ od společnosti NELUMBO objevily hned na několika domech v nové rezidenční zástavbě ve středočeské obci Smilovice na Mladoboleslavsku. Tmavé panely, šikmým střechám rodinných domů klientů Jarných, Cibulových i Jeršových, rozhodně sluší.

O zkušenostech jsme mluvili především s panem Jarným.

Co vás, pane Jarný, vedlo k pořízení fotovoltaiky?

Do jisté míry za to může legislativa a průtahy se stavbou domu ze strany developera, kvůli nimž byl dům dostavěn až v roce 2022. Nové předpisy platné od toho roku ovšem kladou na budovy vyšší energetické nároky a fotovoltaika byla ideálním řešením, jak získat pro naši novostavbu co možná nejvyšší hodnocení v rámci průkazu energetické náročnosti budovy. A protože jsme v tom nebyli sami, tak jsme společně se sousedy hedali firmu, která by nám solární elektrárnu nainstalovala.

A jak jste si našli cestu ke společnosti NELUMBO?

NELUMBO měli nejprve Jeršovi z vedlejšího domu. Od nich jsme zjistili, že firma nabízí dobrou cenu a že to bude mít navíc projektantka při plánování snazší, neboť se bude jednat u všech domů o totožné instalace, když jsou naše domy postavené podle stejných projektů. A dalo se také předpokládat, že se tím urychlí i celý proces schvalování na stavebním úřadě.

Jak dlouho to všechno trvalo?

Bydlíme tu přes půl roku a instalace solární elektrárny proběhla zhruba o čtvrt roku později.
V průběhu několika týdnů technici postupně realizovali fotovoltaické instalace jak u nás, tak i v sousedních domech.

Jaký je život s domácí solární elektrárnou?

Máme zatím nainstalovaný systém bez baterií, takže počítáme s tím, že nespotřebované přebytky budeme v budoucnu posílat zpátky do sítě.
Snažíme se proto vždy spotřebovat maximum vyrobené elektřiny. Učíme se zapínat spotřebiče – jako myčku, pračku, sušičku – především tehdy, když svítí sluníčko. A zatím to docela funguje. Naše spotřeba elektřiny by se díky tomu měla v příštím roce určitě výrazně snížit.
Zhruba do dvou let ale určitě plánujeme rozšíření o bateriový systém. A pokud bude stále možné využít dotace, počítáme s tím, že jakmile na ně budeme mít nárok, tak si o ně zažádáme.

Narazili jste na nějaké komplikace?

Stejně jako sousedi – jak Jeršovi, tak Cibulovi  – jsme ze začátku měli nějaké problémy, že systém hlásil, že elektrárna nepracuje na správný výkon. Zdá se ale, že to mohla být jen chyba aplikace. NELUMBO nám všem technické komplikace ochotně pomohlo vyřešit a výsledkem je, že jsme si tuhle firmu tady u nás ve Smilovicích vzájemně doporučili. A klidně ji doporučíme komukoli dalšímu.

Parametry instalace

Výkon elektrárny3.85 kWp
PanelyMono PERC 550 W
Bateriebez baterie, připraveno k rozšíření
Dokončenokvěten 2023