Udržitelná soběstačnost ve skvělém designu

Jiří Matějka bydlí ve středočeské vesničce Kamenice v blízkosti nádherné krajiny Prachovských skal a Českého ráje. V nedalekém okolí jeho bydliště bychom sice našli spoustu rybníků a vodních ploch, ty ale pro výrobu obnovitelné elektřiny rozhodně nejsou vhodné. Solární elektrárna byla proto zřejmě jasnou volbou.

Kde jste se s NELUMBEM setkali poprvé?

Jednoduše na internetu. Když jsme se rozhodli pro fotovoltaiku, bylo potřeba najít a vybrat dodavatele. A protože jsem hledal instalační firmu především podle toho, co má za sebou, zajímalo mě, co a jak ta či ona společnost dělala už kdysi dávno v historii.
Při procházení webových nabídek a informací mě zaujal právě příběh firmy pana Hašky. Bylo totiž jasné, že to není žádná rychlokvaška s nulovou historií. Navíc na nás NELUMBO, na rozdíl od konkurence, nijak netlačilo, abychom smlouvu uzavřeli.
Ale jedním z hlavních důvodů pro NELUMBO byl rozhodně také velice povedený design jejich střídače a baterií. Tak jsme do toho šli.

A nelitujete? Proběhlo vše tak, jak jste doufali?

Rozhodně nelitujeme. Jsme spokojení – dokonce jsem NELUMBO už úspěšně doporučil sousedům a kolegovi v práci!
Dodací termíny a lhůty se sice během instalace mírně protáhly, ale to bylo v době energetické krize a při celosvětových potížích s dodávkami materiálů poměrně běžné a nedalo se tomu asi ani zabránit.
NELUMBO nám ale nabídlo maximální součinnost. A i když třeba po prvním spuštění došlo k drobným komplikacím kvůli chybnému zapojení a překročení limitů odchozích přebytků, pan Haška vše obratem vyřešil k naší spokojenosti a společnost NELUMBO na sebe vzala veškeré závazky, které z toho pro nás vyplynuly.

Parametry instalace

Výkon elektrárny5,5 kWp
PanelyMono PERC 550 W
Typ baterieLiFePo4
Kapacita baterie13,4 kWh
Měnič3fázový asimetrický
Dokončeno2023

Co od své solární elektrárny očekáváte?

Především tedy asi maximální možnou energetickou soběstačnost. V minulosti jsme tu občas mívali dokonce potíže s výpadky elektřiny, což už nyní rozhodně nehrozí. Pořízení FVE ale také vnímám jako investici do nemovitosti a možnost jejího zhodnocení do budoucna.
A mezi takové ty konkrétní cíle patří pokrýt kromě běžného provozu domácnosti i provozní náklady energeticky náročnějších spotřebičů, jako je například tepelné čerpadlo či čerpadlo k bazénu.

A jak vypadá její provoz v praxi?

Měli jsme běžně celkovou spotřebu domu okolo 12 MWh ročně a zatím jsme ji díky FVE snížili zhruba o třetinu. Nicméně baterie jsme instalovali až v průběhu roku, takže v příštím vyúčtování bude pokles nepochybně ještě mnohem znatelnější.
Letos ještě plánujeme rozšíření elektrárny o další čtyři panely, na které jsme už také získali dotaci. Tak uvidíme, kolik energie navíc získáme.